İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER BÖLÜMÜ 2020-2021 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI 10.09.2020 ÇAP-YANDAL YABANCI DİL YETERLİK SINAVI

Değerli Öğrencilerimiz,

Çift anadal ve yandal yapacak öğrencilerimiz için Yabancı Dil Yeterlik Sınavı 10 Eylül 2020 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleşecektir. Pandemi sebebiyle olası teknik sorunların önüne geçmek adına Güz Dönemi başında gerçekleşecek olan yeterlik sınavı üç beceriyi (dinleme, okuma ve yazma) ölçecek ve çevrimiçi yürütülecektir.

Çevrimiçi sınavlarımız Üniversitemizin CATS platformunda yürütülür. Üniversitemizin tarafınıza sağladığı kullanıcı adı ve şifreniz ile “cats.iku.edu.tr” adresine giderek sisteme erişim sağlayabilirsiniz.

Sınav bilgileri aşağıdaki gibidir:
 

Sınav     Tarih Saat Platform
Yabancı Dil Yeterlik Sınavı (Dinleme & Okuma)     10.09.2020 12:00 – 13:00 cats.iku.edu.tr
Yabancı Dil Yeterlik Sınavı (Yazma) 10.09.2020 13:15 – 13:45 cats.iku.edu.tr

Yabancı Diller Bölümü olarak sınav prosedürüne aşinalık kazanmanız adına sizlere rehberlik edecek bu dokümanı hazırladık. Sınav esnasında uygulamanız gereken temel adımlar aşağıda belirtilmiştir. Lütfen her adımı dikkatlice okuyunuz ve tüm noktaları anladığınızdan emin olunuz.

YABANCI DİL YETERLİK SINAVI YÖNERGESİ

READING & LISTENING

Çevrimiçi sınavın Okuma ve Dinleme bölümlerine erişmek için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

1.    cats.iku.edu.tr adresine gidiniz.

2.    Kullanıcı adı ve şifrenizle sisteme giriş yapınız.

ydb1

3.    “Tests&Quizzes” sekmesine, ardından ilgili sınava tıklayınız.

ydb

4.    “Begin Assessment”a tıkladıktan sonra soruları cevaplamaya başlayabilirsiniz.

5.    Her bölümün sonunda, cevaplarınızın kaydolması için “Save” butonuna tıklayınız. Ardından, bir sonraki bölüme geçiniz ve bunu her bölüm sonunda uygulayınız.
 

 

ydb

6.    Çıkış yapmadan önce “Submit for Grading”e tıklamayı unutmayınız. Aksi takdirde cevaplarınız kaydedilmeyecek ve notlandırılmayacaktır.

ydb

7.    Teknik bir sorunla karşılaşmanız durumunda, sınav süresi içinde cevaplarınızı bir kez daha değerlendirmeye gönderebilirsiniz. Bu durumda, yüksek olan puanınız geçerli olacaktır.

Lütfen sınav esnasında bilgisayar veya tablet kullanınız. Ayrıca, dinleme parçalarını ve okuma metinlerini kontrol ediniz ve bilgisayarınıza indiriniz. Zaman kazanmak ve sınavı verilen zaman diliminde bitirmek için dinleme parçalarını sınav başlar başlamaz bilgisayarınıza indiriniz.
 

 

WRITING

1.    cats.iku.edu.tr adresine gidiniz.

2.    Kullanıcı adı ve şifrenizle sisteme giriş yapınız.
 

 

ydb

3.    “Tests&Quizzes” sekmesine tıklayınız.

ydb

4.    "Begin Assessment"a tıkladığınızda yazma bölümünün konularını göreceksiniz. Lütfen YALNIZ BİR konu seçiniz.

ydb

5.    Cevabınızı aşağıdaki boşluğa yazınız ve “Submit for Grading” e tıklayınız. Aksi takdirde cevabınız sisteme kaydolmayacaktır.

ydb


İntihal (İnternetten veya ders kitabından kopyalama, bilgi aşırma vb.) durumu cezaya tabiidir. Sınav esnasında ürününüzü kendi emeğinizle oluşturmanız önemlidir. İntihalin ciddi bir akademik suç olduğunu belirtmek isteriz. İntihalin tespiti halinde, sadece sıfır puan almakla kalmaz, aynı zamanda disiplin cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Çevrimiçi sınavlar esnasında tekrarlayan teknik bir sorunla karşılaşmanız halinde ydb@iku.edu.tr adresine geçerli bir kanıtla (ekran görüntüsü vb.) birlikte ivedi biçimde mail atmanızı rica ederiz.

ÖNEMLİ NOT: Sınavlara zamanında katılıp yukarıda belirtilen tüm adımlarla birlikte değerlendirme prosedürleriyle ilgili yapılan tüm açıklama ve duyuruları takip etmek öğrencilerimizin sorumluluğundadır.

Sağlıklı günler dileriz.
Yabancı Diller Bölümü