İngilizce Hazırlık Sınıfı Eğitim Sistemi

İngilizce Hazırlık Sınıfı seviyelerden oluşur. Öğretim dili İngilizce olan önlisans, lisans ve lisansüstü programlarına kayıtlı/isteğe bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfı öğrencilerimiz akademik yılın başında Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı (YDSTS)’na alınırlar. Bu sınavdan aldıkları sonuçlara göre seviyelere yerleştirilirler. Bulundukları seviyeyi başarıyla bitiren öğrenciler bir sonraki seviyeye geçerler. Bulundukları seviyeyi başarıyla bitiremeyen öğrenciler aynı seviyeyi tekrar ederler.  

PROGRAMLAR VE BAŞLANGIÇ SEVİYELERİ

BAŞLANGIÇ DÜZEY – A1

Öğrencilerin İngilizce bilgisi basit düzeyde iletişim kurabilecek yeterlilikteyse bu seviyeye yerleştirilirler. Akademik yılın başında bu seviyeye yerleştirilen öğrencilerin akademik yıl süresince İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitim – öğretim programını tamamlayabilmeleri için, sırasıyla başlangıç (Beginner), temel (Elementary), orta-öncesi (Pre-Intermediate), orta (Intermediate), orta-üstü (Upper-Intermediate) seviyelerini başarı ile tamamlamaları gerekmektedir. Akademik yılın başında başlangıç (Beginner) seviyeye yerleştirilen öğrenciler her seviyeyi başarı ile tamamlamaları halinde Haziran ayında İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitimlerini tamamlarlar. 

TEMEL DÜZEY – A2 

Öğrencilerin İngilizce bilgisi başlangıç düzeyin üzerinde bir yeterlilikteyse bu seviyeye yerleştirilirler. Akademik yılın başında bu seviyeye yerleştirilen öğrencilerin akademik yıl süresinde İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitim – öğretim programını tamamlayabilmeleri için, sırasıyla temel (Elementary), orta-öncesi (Pre-Intermediate), orta (Intermediate), orta-üstü (Upper-Intermediate) seviyelerini başarı ile tamamlamaları gerekmektedir. Her seviyeyi başarıyla tamamlamaları halinde Haziran ayında İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitimlerini tamamlarlar. 

ORTA ÖNCESİ DÜZEY – B1 

Öğrencilerin İngilizce bilgisi başlangıç üstü düzeyin üzerinde bir yeterlilikteyse bu seviyeye yerleştirilirler. Akademik yılın başında bu seviyeye yerleştirilen öğrencilerin akademik yıl süresinde İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitim – öğretim programını tamamlayabilmeleri için, sırasıyla orta-öncesi (Pre-Intermediate), orta (Intermediate), orta-üstü (Upper-Intermediate) seviyelerini başarı ile tamamlamaları gerekmektedir. Her seviyeyi başarıyla tamamlamaları halinde Mart ayında İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitimlerini tamamlarlar. İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitimlerine orta öncesi seviyede başlayıp Güz Yarıyılı sonunda Akademik Kurulun belirlediği koşulları yerine getiren öğrenciler, Ocak ayında uygulanan Yabancı Dil Yeterlilik Sınavına girip İngilizce Hazırlık Sınıfından muaf olabilirler. 

ORTA DÜZEY – B1+ 

Öğrencilerin İngilizce bilgisi orta düzeyde ise bu seviyeye yerleştirilirler. Akademik yılın başında bu seviyeye yerleştirilen öğrencilerin akademik yıl süresince İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitim – öğretim programını tamamlayabilmeleri için, sırasıyla orta (Intermediate), orta-üstü (Upper-Intermediate) seviyelerini başarı ile tamamlamaları gerekmektedir. Bu iki seviyeyi başarıyla tamamlamaları halinde Ocak ayında İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitimlerini tamamlarlar. 

ORTA ÜSTÜ DÜZEY – B2 

Öğrencilerin İngilizce bilgisi orta düzeyin üzerinde bir yeterlilikte ise bu seviyenin programına yerleştirilirler. Akademik yılın başında bu seviyeye yerleştirilen öğrencilerin akademik yıl süresince İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitim – öğretim programını tamamlayabilmeleri için, orta-üstü (Upper-Intermediate) seviyeyi başarı ile tamamlamaları gerekmektedir. Bu seviyeyi başarıyla tamamlamaları halinde Kasım ayında İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitimlerini tamamlarlar. 

YAZ ÖĞRETİMİ 

Yaz Öğretimi tüm seviye öğrencileri için 30 saat/hafta ve 7 hafta boyunca devam eden isteğe bağlı bir programdır. Akademik yıl boyunca başarı koşullarını yerine getiremeyip Yaz Öğretimine kayıt yaptıran öğrencilerin seviyelendirme süreçleri Bölüm Akademik Kurulu tarafından katılım sayısına bağlı olarak planlanır ve başarı kriterleri de yine Akademik Kurul tarafından belirlenir. 


Son Güncelleme Tarihi: Per, 08/11/2022 - 19:57