Faydalı Bilgiler

İNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFI
EĞİTİM – ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

1.    İNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFI EĞİTİMİ İÇİN YABANCI DİL SEVİYE TESPİT SINAVI (YDSTS) SONUCUMA GÖRE BİR SINIFA YERLEŞTİRİLDİM. BUNDAN SONRA NE YAPMALIYIM? 

İngilizce Hazırlık Sınıfında seviye sistemi uygulanmaktadır. Yerleştirildiğiniz seviyede alacağınız eğitim ve sınav uygulamaları neticesinde bir sonraki seviyeye geçme durumunuz tespit edilecektir. Bulunduğu seviyede başarısız olan öğrenciler seviye tekrarı yaparlar. 

2.    HER SEVİYEYİ BAŞARIYLA BİTİRMEM İÇİN GEREKLİ KOŞULLAR NELERDİR? 

Başarı koşulları akademik yılın başında Bölüm Akademik Kurulu tarafından belirlenir ve ilan edilir. 

3.    İNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFI BAŞARI PUANIMI YALNIZCA YABANCI DİL YETERLİLİK SINAVI MI BELİRLER? SEVİYE SONLARINDA ELDE ETTİĞİM BAŞARI PUANIMIN İNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFI BAŞARI PUANIM ÜZERİNDE ETKİSİ VAR MIDIR? 

İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitimi boyunca katıldığınız tüm ölçme-değerlendirme araçları İngilizce Hazırlık Sınıfı başarı puanınıza farklı oranlarda etki eder. Başarı puanı hesabı ile ilgili detaylar akademik yıl başında ilan edilir. 

4.    EĞİTİME DEVAM PUANI (EDP) VE PERFORMANS DEĞERLENDİRME NOTU (PDN) NEDİR ? 

Eğitime Devam Puanı (EDP) İngilizce Hazırlık Sınıfı derslerine devam yükümlülüğünü yerine getiren öğrencilere verilen puandır. 

Performans Değerlendirme Notu (PDN) İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitimleri boyunca katılım sağladıkları tüm ölçme-değerlendirme araçlarından öğrencilerin aldıkları puandır. 

Her iki puan türünün İngilizce Hazırlık Sınıfı başarı notuna olan etkisi Bölüm Akademik Kurulu tarafından belirlenip ilan edilir. 

5.    BULUNDUĞUM SEVİYEDE BAŞARI KOŞULLARINI YERİNE GETİREMEZSEM NE OLUR?

Bulunduğu seviyede başarı koşullarını yerine getiremeyen öğrenciler aynı seviyeyi başarı koşullarını yerine getirene kadar tekrar ederler. 

6.    AKADEMİK YIL BOYUNCA B2 SEVİYESİNİ TAMAMLAYAMAZSAM NE YAPABİLİRİM?

Akademik yıl içerisinde başarı koşullarını yerine getiremeyen öğrenciler Yaz Öğretimi ve/veya takip eden akademik yılda başarı koşullarını yerine getirerek İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitimlerini tamamlayabilirler.  

7.    YABANCI DİL YETERLİLİK SINAVINA NE ZAMAN GİREBİLİRİM?

B2 seviyesini başarıyla tamamlayan öğrenciler Yabancı Dil Yeterlilik Sınavına girmeye hak kazanırlar. 

8.    BAHAR YARIYILINDA FAKÜLTE DERSLERİME DEVAM EDEBİLMEM İÇİN GÜZ YARIYILI SONU YAPILAN YABANCI DİL YETERLİLİK SINAVINA NASIL GİRERİM? HANGİ KOŞULLARI SAĞLAMAM GEREKİR? 

İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitimlerine orta ve orta öncesi seviyede başlayıp Güz Yarıyılı sonunda Akademik Kurulun belirlediği koşulları yerine getiren öğrenciler, Ocak ayında uygulanan Yabancı Dil Yeterlilik Sınavına girip İngilizce Hazırlık Sınıfından muaf olabilirler.

9.    AKADEMİK DESTEĞE İHTİYAÇ DUYUYORUM. NE YAPMALIYIM? 

Akademik desteğe ihtiyaç duyduğu kendisi ya da danışmanı tarafından tespit edilen öğrenciler ‘Tutorial’ ve ‘Remedial’ derslere yönlendirilirler. 

10.    MAZERETİM NEDENİYLE DERSLERE VE SINAV UYGULAMALARINA KATILAMADIM. NE YAPMALIYIM? 

İngilizce Hazırlık Sınıfı öğrencileri derse devam etmekle yükümlüdür. Öğretim Görevlileri öğrenci mazeretlerini kabul etmezler. Öğrenciler mazeretlerini yalnızca Bölüm Başkanlığına sunabilirler. Derse devam etmeyen öğrenciler usulüne uygun alınmış istirahat raporlarını Bölüm Başkanlığına mazeretleri bitiminde şahsen iletebilirler. Usulüne uygun alınmamış istirahat raporları işleme alınmayacaktır. 

11.    ÜNİVERSİTE BÜNYESİNDE FAALİYET GÖSTEREN KULÜPLER VE SPOR TAKIMLARINDA GÖREVLİYİM. DERS VE SINAV UYGULAMALARINA KATILAMADIM. NE YAPMALIYIM? 

Üniversitemiz bünyesinde faaliyet gösteren kulüplerin, spor takımlarının veya diğer sportif birimlerin etkinliklerinde görev alan ve/veya etkinliğine katılan öğrenciler durumlarını gösterir resmi belge ile Yabancı Diller Bölüm Başkanlığına başvuru yapabilirler.

12.    SINAV SONUÇLARIMA İTİRAZ ETMEK İSTİYORUM. NE YAPMALIYIM? 

Öğrenciler seviye içerisinde katıldıkları ölçme-değerlendirme araçlarının sonuçlarına itiraz etmek için ilan tarihinden itibaren 3 (üç) iş günü içerisinde Bölüm Başkanlığına, Yabancı Dil Yeterlilik Sınav sonuçlarına ilan tarihinden itibaren 3 (üç) iş günü içerisinde şahsen ve yazılı olarak Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına müracaat edebilirler. 

13.    DERSLERE DEVAM ZORUNLU MU? 

İngilizce Hazırlık Sınıfı öğrencileri derse devam etmekle yükümlüdür. Hazırlık Sınıfı derslerini veren öğretim görevlileri öğrencilerin derse devamlarını düzenli biçimde alıp Bölüm Başkanlığına raporlarlar. Derse gelmeyen, geç kalan veya ders tamamlanmadan sınıftan ayrılan öğrenciler ‘derse girmedi’ olarak kayda geçirilirler. 

14.    DEVAM DURUMUM İLE İLGİLİ BİLGİYİ NEREDEN ALABİLİRİM? 

Öğrenciler devam durumlarını kendileri takip etmekle yükümlüdür. 

15.    CATS NEDİR? ORION NEDİR? NASIL GİRİŞ YAPABİLİRİM? 

CATS önlisans, lisans ve lisansüstü programlarda kullanılan eğitim, işbirliği ve ders yönetimi sistemidir. (www.cats.iku.edu.tr).
Orion ÖBYS adı verilen öğrenci bilgi yönetim sistemi programıdır. (www.orion.iku.edu.tr)

16.    CATS YA DA ORION İLE İLGİLİ DESTEK ALMAK İÇİN NE YAPMALIYIM? 

Cats_destek@iku.edu.tr ve orion.destek@iku.edu.tr adreslerinden destek alabilirsiniz.

17.    YDBB, YDB BİRİMLERİ, DERS ÖĞRETİM GÖREVLİSİ VE DANIŞMAN ÖĞRETİM GÖREVLİSİNİN PAYLAŞTIĞI DUYURULARI VE KAYNAKLARI NASIL TAKİP EDERİM? 

Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı ve Yabancı Diller Bölümü Birimleri (Akademik Kurul, Sınav Birimi, vb.) tüm öğrencilere iletilecek duyuruları CATS Prep Class Students sayfası Duyurular sekmesinden yapar. Kaynaklar aynı sayfanın Kaynaklar sekmesinde yer alır. 
Ders öğretim görevlileri ise yalnızca ilgili sınıfa ileteceği duyuruları CATS üzerinde sınıf sayfasında Duyurular kısmında yapar. Duyurular bildirim olarak öğrenci e-posta hesabınıza da iletilir. Kaynaklar aynı sayfanın Kaynaklar sekmesinde yer alır.

18.     ÖĞRENCİ E-POSTA HESABIMI NASIL KULLANIRIM? CEP TELEFONUMDAN E-POSTA KUTUMA NASIL ULAŞIRIM? 

E-posta hesabınıza aşağıda verilen linkten öğrenci numaranızı ve şifrenizi kullanarak ulaşabilirsiniz.
https://login.iku.edu.tr/
 

.

FAYDALI E-POSTA ADRESLERİ
Yabancı Diller Bölümü ydb@iku.edu.tr
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ogrenci.isleri@iku.edu.tr
Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Daire Başkanlığı BST_destek@iku.edu.tr
Mali İşler Daire Başkanlığı mali.isler@iku.edu.tr

 


Son Güncelleme Tarihi: Pt, 08/15/2022 - 15:15