Öğretim Dİli Türkçe Programlar

T.C. İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ
YABANCI DİLLER BÖLÜMÜ
YDI 1001 YABANCI DİL I – YDI 1011 YABANCI DİL I 
YDI 2001 YABANCI DİL II – YDI 2011 YABANCI DİL II
ÖĞRENCİ EL KİTAPÇIĞI

Öğretim dili Türkçe olan Önlisans ve Lisans programlarına yeni kayıt yaptırmış öğrencilerimiz, eğitim-öğretim yılı Güz Yarıyılı başında gerçekleştirilen Yabancı Dil Muafiyet Sınavı’na katılırlar. Yabancı Diller Bölümü eğitim-öğretim yönetmeliğine göre öğrencilerimizin YDI 1001 Yabancı Dil I (Eğitim Fakültesi için YDI 1011 Yabancı Dil I )  derslerinden muaf olmaları için 60-69/100, YDI 1001 Yabancı Dil I (Eğitim Fakültesi için YDI 1011 Yabancı Dil I ) YDI 2001 Yabancı Dil II (Eğitim Fakültesi için YDI 2011 Yabancı Dil II ) derslerinden muaf olmaları için ise 70/100 veya üzerinde puan almaları gerekmektedir. Muafiyet durumunda, yarıyıl sonu harf başarı notu olarak transkriptte “A” harf notu görünecektir.
Yabancı Dil muafiyet sınavına katılmak zorunlu değildir; ancak Yabancı Dil I ve Yabancı Dil II derslerinden muaf olmak isteyen öğrencilerimiz sınava MUTLAKA katılmalıdır.
Sınav tarihleri ve sınav süreçleriyle ilgili tüm bilgiler, yarıyıl başında Üniversitemizin web sitesinde (www.iku.edu.tr ) duyurulur. Öğrencilerimiz, üniversite tarafından gönderilen tüm duyuruları dikkatle takip etmekle yükümlüdür. 
Tüm sınavlar yarıyıl başı duyurulan sınav takvimindeki tarihler çerçevesinde yapılır. 
Yabancı Dil Muafiyet Sınavının mazeret sınavı yoktur. Güz Yarıyılı başında sadece 1 kez yapılır. 
Sınav sonucuna göre YDI 1001 ve YDI 2001 derslerinden muaf olamamış öğrenciler derslerini CATS platformu üzerinden asenkron olarak takip edebilirler. Platformun, Sohbet Odası ve Toplantı uygulamaları aracılığıyla dersin öğretim görevlisi ile canlı iletişime geçebilirler. 
YDI 1001 ve YDI 2001 Zorunlu Yabancı Dil dersleri için her yarıyıl bir çevirim içi kısa sınav ve bir yüz yüze final sınavı yapılmaktadır. Kısa sınav %20, Final Sınavı %80 ağırlığındadır. Çevrim içi sınavlarda teknik sorun (elektrik/internet kesintisi, site kaynaklı durumlar vb.) yaşanması durumunda, sorunla ilgili kanıt (ekran görüntüsü, video gibi) göstermeniz zorunludur. Yaşanan durumun kanıtla birlikte sınav sırasında dersin öğretim elemanına e-mail yoluyla bildirilmesi gerekmektedir.
Her yarıyıl yapılan kısa sınavın mazeret sınavı yapılmaktadır. Mazeret sınavının tarih ve saatini öğrenmek için CATS platformundaki ilgili site üzerinden yapılan duyuruları takip etmek öğrencilerimizin sorumluluğundadır. Mazeret sınavına, yalnızca kısa sınava uygun mazeret ile girememiş öğrenciler katılabilir. Daha önce sınava girmiş ve notu oluşmuş öğrenciler sınava girseler dahi ilk sınavdan aldıkları not geçerli olacaktır.


ÖĞRETİM DİLİ TÜRKÇE OLAN BÖLÜMLER İÇİN İNGİLİZCE MUAFİYET SINAVI PROSEDÜRÜ

  • Öğretim dili Türkçe olan bölümler için uygulanan Yabancı Dil Muafiyet Sınavı her güz yarıyılı başında yalnızca bir kere yapılır.
  • Sınav tarihleri ve sınav süreçleriyle ilgili tüm bilgiler, yarıyıl başında Üniversitemizin web sitesinde ( www.iku.edu.tr ) duyurulur. Öğrencilerimiz, üniversite tarafından gönderilen tüm duyuruları dikkatle takip etmekle sorumludur.
  • Yabancı Diller Bölümü eğitim-öğretim yönetmeliğine göre, öğrencilerin YDI 1001 Yabancı Dil I (Eğitim Fakültesi için YDI 1011 Yabancı Dil I )  derslerinden muaf olmaları için 60-69/100, YDI 1001 Yabancı Dil I ve YDI 2001 Yabancı Dil II (Eğitim Fakültesi için YDI 2011 Yabancı Dil II ) derslerinden muaf olmaları için 70/100 veya üzerinde puan almaları gerekir.
  • Sağlık sorunları nedeni ile sınava giremeyen öğrencilerin, usulüne uygun olarak alınacak istirahat raporlarını, rapor bitiş tarihinden en fazla 3 iş günü içinde Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na onaylatarak Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı’na iletmeleri gerekmektedir. Öğrencilerin raporları incelenip onaylandığı taktirde, ilgili öğrenciler mazeret sınavına girebilirler.
  • Yabancı Dil Muafiyet Sınavı, A2+ ( CEFR Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programını ) seviyesinde, 25 adet dil bilgisi, 15 adet kelime bilgisi ve 10 adet okuduğunu anlamayı ölçen 50 adet çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. 
  • Yabancı Dil Muafiyet Sınavı’nın süresi 50 dakikadır. 
  • Öğrencilerin sınava gelirken yanlarında yumuşak uçlu bir kurşun kalem ve iyi silen bir silgi bulundurmaları zorunludur.
  • Yalnızca optik cevap formları değerlendirmeye alınır, soru kitapçıkları üzerine yapılan işaretlemeler dikkate alınmaz.
  • Optik cevap formunun eksiksiz ve doğru doldurulması öğrencilerin sorumluluğundadır. 
  • Öğrenciler, sınav sonuçlarını üniversitenin CATS ( https://cats.iku.edu.tr/ ) platformundaki ilgili sitenin duyurular kısmından ya da ORION ( https://orion.iku.edu.tr/ ) öğrenci bilgi yönetim sisteminden öğrenebilirler.

Son Güncelleme Tarihi: Sa, 04/25/2023 - 16:39