Öğrencilerimizin Sık Sorduğu Sorular ve Bilinmesi Gereken Faydalı Bilgiler

1.    ÖĞRETİM DİLİ İNGİLİZCE OLAN BİR PROGRAMA KAYIT OLDUM. BUNDAN SONRA NE YAPMALIYIM?

Öğretim dili İngilizce olan bir programa kayıtlı olan öğrenciler, öncelikle Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavına (YDSTS) girerler. Bu sınavdan 40/100 ve üzerinde alan öğrenciler, Yabancı Dil Yeterlilik Sınavına (YDYS) girerler. YDYS’de, kayıtlı oldukları programa göre yeterli puanı alan öğrenciler lisans eğitimlerine başlarlar. Yeterli puanı alamayan öğrenciler bir eğitim-öğretim yılı boyunca İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitimi görürler.

FAKÜLTE / BÖLÜM YDYS (İKÜ)
İngiliz Dili ve Edebiyatı, Yabancı Diller Eğitimi-İngilizce Öğretmenliği Öğrencileri 80/100
İngilizce eğitim-öğretim yapan diğer önlisans ve lisans programları ve İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıfı Öğrencileri 60/100
İngilizce eğitim-öğretim yapan lisansüstü programlarına kayıtlı Hazırlık Sınıfı Öğrencileri 70/100

2.    YABANCI DİL YETERLİLİK SINAVINI (YDYS) GEÇMİŞ OLSAM BİLE, İSTEĞE BAĞLI HAZIRLIK OKUYABİLİR MİYİM?

 EVET. Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'na dilekçe vererek İngilizce Hazırlık Sınıfında okuyabilirsiniz.

3.    YABANCI DİL SEVİYEMİN YETERLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYOR, YA DA İSTEĞE BAĞLI İNGİLİZCE HAZIRLIK OKUMAK İSTİYORSAM DA YABANCI DİL SEVİYE TESPİT SINAVINA (YDSTS) GİRMEK ZORUNDA MIYIM?

EVET. Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavının (YDSTS) amacı dil beceri seviyenizi belirlemek olduğu için MUTLAKA sınava girmelisiniz.

4.    YABANCI DİL SEVİYE TESPİT SINAVINDA (YDSTS) ALDIĞIM PUANA GÖRE YERLEŞTİRİLDİĞİM SEVİYEDE PERFORMANSIM NEDENİYLE GÜÇLÜK YAŞARSAM SEVİYE VE/VEYA SINIFIMI DEĞİŞTİREBİLİR MİYİM?

EVET. YDSTS sonucuna bağlı olarak uygun olduğunuz seviyeye yerleştirildikten sonra güçlük yaşamanız durumunda dersinize giren Öğretim Görevlileri tarafından durumunuz tespit edilip raporlandığı takdirde bir kereye mahsus olarak seviye ve/veya sınıf değişikliği yapılabilmektedir.

5.    YABANCI DİL YETERLİLİK SINAVINDA (YDYS) BAŞARILI OLMAM DURUMUNDA SERTİFİKA ALABİLİYOR MUYUM?

EVET. Yabancı Dil Yeterlilik Sınavından başarılı olduğunuzu gösterir belgeyi İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitiminizi tamamladığınız akademik yılı akabinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’ndan talep edebilirsiniz.

6.    İNGİLİZCE HAZIRLIK EĞİTİMİ SÜRESİNCE DUYURU VE GEREKLİ BİLGİLENDİRMELER HANGİ KAYNAKLAR ÜZERİNDEN YAPILMAKTADIR?

İngilizce Hazırlık Sınıfı ve genel olarak Bölümümüz ile ilgili tüm duyuruları Yabancı Diller Bölümü web sitesinden (https://ydb.iku.edu.tr ), Orion (https://orion.iku.edu.tr/) ve CATS sisteminden (http://cats.iku.edu.tr/portal)  takip edebilirsiniz.

7.    İNGİLİZCE HAZIRLIK EĞİTİMİ ALDIĞIM SÜRE İÇERİSİNDE DESTEK ALMAM GEREKTİĞİNDE NE YAPMAM GEREKİR?

Her türlü akademik destek için öncelikler sınıf danışmanınızla iletişime geçebilirsiniz.

8.    İNGİLİZCE HAZIRLIK EĞİTİMİ SÜRESİNCE DEVAM ZORUNLULUĞU VAR MIDIR?

EVET. Yabancı Diller Bölümü İngilizce Hazırlık Sınıfı öğrencilerinin Eğitim-Öğretim yılı boyunca her seviyede %70 oranında derslere devam zorunluluğu bulunmaktadır.

9.    İNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFINDAN MUAF OLABİLMEK İÇİN DIŞ SINAVLARDAN EŞ DEĞERLİK ALMAM DURUMUNDA HAZIRLIK EĞİTİMİNİ TAMAMLAMADAN BÖLÜME GEÇİŞ YAPABİLİR MİYİM? 

EVET. Aşağıda belirtilen dış sınavlardan aldığınız puanı gösterir belgeyi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na ibraz etmeniz durumunda İngilizce Hazırlık Sınıfından muaf olursunuz. Muafiyetiniz onaylandıktan sonra İngilizce Hazırlık Sınıfı ile ilişiğiniz kesilir; önlisans, lisans ve/veya lisansüstü derslerinize devam edebilirsiniz.
 

Dış Sınavlar Eşdeğerlilik Tablosu

10.    İNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFINDAN YARI YILDA MUAF OLABİLİR MİYİM?

EVET. Gereken şartları karşılayan öğrenciler yarıyılda İngilizce Hazırlık Sınıfından muaf olabilirler.

11.    İNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFINDA BAŞARISIZ OLMAM DURUMUNDA NE OLUR? 

İngilizce Hazırlık Sınıfında başarısız olan öğrenciler isteğe bağlı olarak Yaz Öğretimi döneminde İngilizce Hazırlık eğitimi alıp akademik koşulları karşılamaları durumunda İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitimini tamamlayabilirler. Buna ek olarak İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitiminin 1. yılında başarısız olan her öğrencinin bir sonraki Eğitim-Öğretim yılı başında yapılacak olan Yabancı Dil Yeterlilik Sınavına girme hakkı vardır. Öğrenciler, bu sınavda başarılı olmaları durumunda bölümlerine geçiş yapabilirler. Tüm bunlara ek olarak Bölüm Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinde belirtilen dış sınavlarda başarı koşullarını yerine getiren öğrenciler de İngilizce Hazırlık Sınıfından muaf olurlar. Başarı koşullarını yerine getiremeyen öğrenciler İngilizce Hazırlık Sınıfını tekrar ederler. 

12.    İNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFINDA STATÜ, KAYIT YENİLEME vb. İŞLEMLERİ NEREDEN VE NASIL YAPABİLİRİM?

İngilizce Hazırlık Sınıfında kayıtlı olarak eğitimine devam eden öğrencilerimiz statü takiplerini, her dönemin başında yapılması gereken kayıt yenileme işlemlerini, İngilizce Hazırlık Sınıfını başarıyla tamamladığına dair başarı belgesi taleplerini ve muafiyet işlemlerini Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ile yaparlar. 

13.    İNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFI SINAV NOTLARIMI NEREDEN GÖREBİLİRİM?

İngilizce Hazırlık Sınıfı sınav notlarınızı kullanıcı adı (öğrenci numarası) ve tarafınıza iletilen şifreyi kullanarak eğitim dönemi içerisinde CATS (https://cats.iku.edu.tr/portal) üzerinden, dönem sonunda Orion Sistem (https://orion.iku.edu.tr/) üzerinden görüntüleyebilirsiniz. 

14.    İNGİLİZCE HAZIRLIK SINAVI SINAV TAKVİMİ İLE ÖNLİSANS / LİSANS / LİSANSÜSTÜ SINAV TAKVİMİ AYNI MIDIR?

HAYIR. İngilizce Hazırlık Sınıfı sınav takvimi akademik yıl başında CATS (https://cats.iku.edu.tr/portal) üzerinden ve YDB (https://ydb.iku.edu.tr) sayfasında ‘YDB AKADEMİK TAKVİM’ olarak ilan edilir. 

15.    İNGİLİZCE HAZIRLIK EĞİTİMİ BOYUNCA KULLANILACAK DERS MATERYALLERİNİ NEREDEN TEMİN EDEBİLİRİM?

İngilizce Hazırlık Eğitiminde kullanılacak ders materyallerinin satışları Akademik yıl başında kampüs içerisinde kurulan standlarda yapılmaktadır. 

 


1.    Öğretim dili Türkçe olan bir lisans / önlisans programına kayıt oldum. Bundan sonra ne yapmalıyım?

Öğretim dili Türkçe olan Önlisans ve Lisans programlarına kayıt yaptırmış öğrencilerimiz, eğitim-öğretim yılı Güz Yarıyılı başında gerçekleştirilen Yabancı Dil Muafiyet Sınavı’na katılır. Yabancı Diller Bölümü eğitim-öğretim yönetmeliğine göre öğrencilerimizin YDI 1001 Yabancı Dil I dersinden muaf olmaları için 60-69/100, YDI 1001 Yabancı Dil I ve YDI 2001 Yabancı Dil II derslerinden muaf olmaları için ise 70/100 veya üzerinde puan almaları gerekmektedir. 

2.    Yabancı Dil Muafiyet Sınavı’na katılmak zorunlu mudur?

Sınava katılmak zorunlu değildir; ancak Yabancı Dil I ve Yabancı Dil II derslerinden muaf olmak isteyen öğrencilerimiz sınava MUTLAKA katılmalıdır.

3.    Yabancı Dil Muafiyet Sınavı’nın amaç, kapsam, içerik ve uygulaması nedir? 

Yabancı Dil Muafiyet Sınavı, Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı’nın belirlediği esaslar kapsamında uygulanır. Sınav örneği için tıklayınız.

4.    Yabancı Dil I ve Yabancı Dil II derslerinden muaf olmak için en az kaç puan almam gerekir?

Yabancı Diller Bölümü eğitim-öğretim yönetmeliğine göre öğrencilerimizin Yabancı Dil I dersinden muaf olmaları için 60-69, Yabancı Dil I ve II derslerinden muaf olmaları için ise 70 veya üzerinde puan almaları gerekmektedir. 

5.    Sınav tarihleri ve içeriğiyle ilgili bilgileri nereden öğrenebilirim?

Sınav tarihleri ve sınav süreçleriyle ilgili tüm bilgiler, her yarıyıl başı Üniversitemizin web sitesinde ( ydb.iku.edu.tr ) duyurulur. Öğrencilerimiz, üniversite tarafından gönderilen tüm duyuruları dikkatle takip etmekle yükümlüdür. 

6.    Sınav tarihi değişikliği yapılması mümkün müdür?

Tüm sınavlar yarıyıl başı duyurulan sınav takvimindeki tarihler çerçevesinde yapılır. 

7.    Yabancı Dil Muafiyet Sınavı’nı kaçırırsam ne yapmalıyım?

Yabancı Dil Muafiyet Sınavının mazeret sınavı yoktur. Güz Yarıyılı başında sadece 1 kere yapılır. 

8.    Sağlık sorunlarım nedeni ile sınava giremedim. Ne yapmam gerekir?

Usulüne uygun olarak alınmış olan sağlık raporunuzu, rapor bitiş tarihinizden en fazla üç iş günü sonrasında Yabancı Bölüm Başkanlığı’na iletmeniz gerekir. Raporunuz incelenip onaylandıktan sonra mazeret sınavına alınırsınız.

9.    Yabancı Dil Muafiyet Sınavı’nın sonuçlarını nereden öğrenebilirim?

Sınav sonuçlarını Yabancı Diller Bölümü’nün web sitesindeki (https://ydb.iku.edu.tr) duyurular kısmından öğrenebilirsiniz.

10.    Dersten muaf olduğum halde Yabancı Dil I ve II dersini hala Orion’da aldığım dersler arasında görüyorsam ne yapmalıyım?

Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı ile iletişime geçmelisiniz. ( ydb@iku.edu.tr

11.    Yabancı Dil dersini aldığım halde CATS’de dersin sitesini göremiyorsam ne yapmalıyım?

Orion sistemi üzerinde görünen danışmanınız ile iletişime geçiniz. ( www.orion.iku.edu.tr )

12.    Yabancı Dil derslerinden muaf olursam, transkriptimde Yarıyıl sonu harf başarı notu olacak mı?

Evet. Her bir muafiyet için Yarıyıl sonu harf başarı notu olarak transkriptinizde “A” harf notu görünecektir.

13.    Eğitim öğretim Yarıyılında ölçme-değerlendirme araçları nelerdir ve puanım nasıl belirlenir?

YDI 1001 ve YDI 2001 Zorunlu Yabancı Dil dersleri için her yarıyıl bir ara sınav ve bir final sınavı yapılmaktadır. Ağırlıkları için lütfen aşağıdaki tabloyu inceleyiniz.

Ara Sınav  20%
Final Sınavı 80%

 

14.    Yabancı Dil derslerinin işleyişi nasıl yürütülmektedir? 

Yabancı Dil I ve Yabancı Dil II dersi asenkron olarak yürütülen derslerdir. Öğrencilerin, CATS üzerindeki YDI1001/YDI2001 ders siteleri üzerinden kaynaklar bölümüne yüklenmiş haftalık sesli ders anlatımlarını izleyerek dersi takip etmeleri gerekmektedir. Öğrencilerimiz, her hafta açılan sanal sınıflara girerek burada sorularını dersi veren öğretim elemanına sorabilirler. Sanal sınıflarda yeni bir konu anlatımı yapılmamaktadır.

15.    Yabancı Dil dersimin öğretim elemanı ile nasıl iletişim kurabilirim?

CATS platformundaki Yabancı Dil dersinin ana sayfası üzerinde ilan edilen gün ve saatler arasında Sohbet Odası, Sanal Sınıf ve Randevu seçeneğini kullanarak ya da e-mail yoluyla iletişim kurabilirsiniz. 

16.    Yarıyıl içinde yapılan çevrimiçi sınavlara nasıl erişebilirim?

Çevrimiçi sınavlara CATS > YDI1001/YDI2001> Kısa Sınavlar ve Testler adımlarını takip ederek erişebilirsiniz.

17.     Yarıyıl içinde tüm sınavlar çevrimiçi olarak mı gerçekleştirilecektir?

Hayır. Sadece ara sınav çevrimiçi olarak yapılır. Final sınavı yüz yüze gerçekleştirilir.

18.    Çevrimiçi sınavlarda teknik sorun yaşarsam ne yapmalıyım?

Çevrimiçi sınavlarda teknik sorun (elektrik/internet kesintisi, site kaynaklı durumlar vb.) yaşamanız durumunda, sorunla ilgili kanıt (ekran görüntüsü, video gibi) göstermeniz zorunludur. Yaşadığınız durumu kanıtınızla birlikte sınav sırasında dersin öğretim elemanına e-mail yoluyla bildirmeniz gerekir.

19.    Sağlık sorunları veya mücbir sebeplerle yarıyıl içinde yapılan sınav(lar)a katılamamam durumunda ne yapmalıyım?

Her yarıyıl yapılan ara sınavın mazeret sınavı yapılmaktadır. Mazeret sınavının tarih ve saatini öğrenmek için CATS platformundaki ilgili site üzerinden yapılan duyuruları takip etmek öğrencilerimizin sorumluluğundadır.

20.    Ara sınavın mazeret sınavına tüm öğrenciler katılabilir mi?

Hayır. Mazeret sınavına, yalnızca ara sınava herhangi bir sebeple girememiş olan öğrenciler katılabilir. Daha önce sınava girmiş ve notu oluşmuş öğrenciler sınava girseler dahi ilk sınavdan aldıkları not geçerli olacaktır.


Son Güncelleme Tarihi: Sa, 08/15/2023 - 10:33